Prosím o radu, jak postupovat v níže uvedeném případě:dne 15.5.2018 navštívil mého známého podomní prodejce s nabídkou srovnání cen el. energie a zemního plynu na trhu. Známý mu poskytl poslední vyúčtování el. energie a plynu, ze kterého si podomní prodejce opsal veškeré údaje potřebné pro "nezávazné srovnání cen na trhu" a dal mu k podpisu potřebné podklady. Ve skutečnosti ovšem známý podepsal dvě "přihlášky k výběrovému řízení nebo aukci nákupu elektrické energie a zemního plynu" poskytovateli X. Y.. Můj známý má v současnosti tři odběrná místa (jeden dodavatel dodává el. energii a druhý zemní plyn). Protože neměl tušení, k čemu se zavázal, se současným dodavatelem el. energie v srpnu 2018 podepsal prodloužení smlouvy s fixací ceny na dalších pět let. K jeho velkému překvapení v lednu 2019 přišly dvě nově uzavřené smlouvy na dodávku el. energie a zemního plynu s vítězným dodavatelem, a to se společností Z. Z. na dobu pěti let. Smlouvu s novým dodavatelem za něj podepsala společnost X. Y., protože je v přihlášce uvedeno "Poskytovatel je povinen v rozsahu svého zmocnění daného touto Přihláškou uzavřít ve prospěch Zájemce s Vítězným dodavatelem Smlouvu podle ujednaných podmínek - k tomu Zájemce Poskytovatele výslovně zmocňuje".V textu přihlášky je také uvedeno: "Zájemce udělil Poskytovateli v souvislosti s plněním podle této Přihlášky samostatnou plnou moc" a mimo další ujednání: "Přihláška je jakožto smlouva o poskytnutí služeb mezi Zájemcem a Poskytovatelem uzavřena podle oboustranné vůle Zájemce a Poskytovatele na dobu určitou, a to tří let ode dne uzavření Přihlášky". Můj známý nechce měnit dodavatele a neví jak z celé situace ven. Za porušení přihlášek k výběrovému řízení a nově uzavřených smluv hrozí dost vysoké pokuty. A co současní dodavatelé? Nevím, zda lze odvolat zmocnění z přihlášek bez sankcí a jak vypovědět nové smlouvy, které nepodepsal. Prosím o odbornou radu.
Vážená paní, zákon č. 458/2000 Sb., energetický zákon, v platném znění (které lze najít například na stránkách www.zakonyprolidi.cz), stanoví v § 11a následující možnosti odstoupení od smlouvy bez sankce:
(2) V případě smlouvy o dodávce elektřiny, plynu nebo tepelné energie nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou uzavřel zákazník v postavení spotřebitele s držitelem licence distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory držitele licence, běží čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení od smlouvy podle zvláštního zákona1) ode dne jejího uzavření.
(3) V případě smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou při změně dodavatele uzavřel zákazník v postavení spotřebitele s držitelem licence distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory držitele licence, je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou, ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Tím nejsou dotčena práva a povinnosti zákazníka a držitele licence podle tohoto zákona týkající se sjednané výpovědi smlouvy uzavřené na dobu neurčitou.
(4) V případě pochybností je na držiteli licence, který smlouvu se zákazníkem uzavřel, aby prokázal, že smlouva nebyla uzavřena distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory.
(5) Zvýší-li držitel licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu cenu za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změní-li jiné smluvní podmínky, je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. To neplatí, pokud držitel licence oznámí zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu jiných smluvních podmínek nejpozději třicátý den přede dnem jejich účinnosti a současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy. V takovém případě je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Právo na odstoupení od smlouvy podle tohoto odstavce zákazníkovi nevzniká v případě zvýšení regulované složky ceny, daní a poplatků, a dále v případě změny jiných smluvních podmínek v nezbytném rozsahu z důvodu zajištění souladu s obecně závazným právním předpisem.
(6) Odstoupení podle odstavce 3 je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno příslušnému držiteli licence, neurčí-li zákazník pozdější den účinnosti odstoupení. Uplatnění práva na odstoupení nesmí být spojeno s žádnými finančními nároky vůči zákazníkovi. Odstoupení, které bylo uskutečněno do 3 měsíců od účinnosti zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek a méně než 10 dnů před koncem daného měsíce, je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém bylo odstoupení doručeno příslušnému držiteli licence.
V případě vzniku spotřebitelského sporu by bylo možné ještě vycházet z ustanovení § 580 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, dle kterého je neplatné právní ujednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní ujednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje; a z ustanovení § 4 až 5a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, dle kterých se zakazuje užívání nekalé obchodní praktiky před rozhodnutím ohledně koupě, v průběhu rozhodování a po učinění rozhodnutí, přičemž za nekalé obchodní praktiky je považováno klamavé konání, klamavé opomenutí a agresívní obchodní praktiky.
Bez podrobných znalostí všech dokladů a souvisejících skutečností se ovšem nelze konkrétně vyjádřit, která z uvedených
ustanovení zákonů je v daném případě možné aplikovat, již proto, že zákonem stanovenými subjekty mimosoudního řešení spotřebitelských sporů jsou v případě společnosti zprostředkovávající aukce dodavatelů energií Česká obchodní inspekce (bližší informace k možnostem využití institutu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů prostřednictvím České obchodní inspekce lze najít na stránkách www.coi.cz v části "Pro spotřebitele") a v případě dodavatelů energií je to pak Energetický regulační úřad (bližší informace k možnostem využití institutu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů prostřednictvím Energetického regulačního úřadu lze najít na stránkách www.eru.cz). Oba tyto orgány jsou současně oprávněny ke kontrole dodržování zákazu používání nekalých obchodních praktik v daných oblastech.
Co Vám tedy mohu pouze doporučit, je urychlené upozornění nového dodavatele energií na (pravděpodobnou) neplatnost uzavřených smluv, vyplývající z ustanovení § 580 odst. 1 občanského zákoníku, neboť zplnomocnění k uzavření smluv bylo získáno za použití zakázaných nekalých obchodních praktik (konkretizovat) a současné informování stávajících dodavatelů, že s nimi uzavřené smlouvy považujete ze stejných důvodů za platné.
Pokud ale nový dodavatel energií nebude ve spolupráci se společností pořádající onu aukci ochoten Vaši argumentaci uznat, budete se muset zrušení nových smluv domáhat občanskoprávní cestou. Zda se Vám podaří vzniklý spotřebitelský spor uzavřít mimosoudní cestou ovšem nelze odhadnout.
Vzhledem k datu uzavření původní smlouvy na účast v aukci chci pak ještě upozornit na znění § 1829 odst. 2 občanského zákoníku, dle kterého v případě smluv uzavřených distančním způsobem a mimo obchodní prostory prodávajícího (což by měl být Váš případ) platí, že nebyl-li spotřebitel prokazatelným způsobem (tedy na předaném formuláři smlouvy či v jeho předaných přílohách) poučen o právu na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy, může spotřebitel od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů ode dne počátku běhu lhůty pro odstoupení. Jestliže však byl spotřebitel poučen o právu odstoupit od smlouvy v této lhůtě, běží čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení ode dne, kdy spotřebitel poučení obdržel.