Již po druhé reklamují na PC sestavě stejnou závadu.Vysoké teploty a výkonu procesoru na 100%.v nečinnosti. Poprvé byla reklamace zamítnuta.(servis nenašel žádnou vadu.) Pro opakované komplikace jsem třetí den opět PC předal k reklamaci. V průběhu druhé reklamace jsem obdržel informací o mechanickém poškození grafické karty a to podle přiložených fotografií velmi značné. A že se tedy nejedná o záruční. ale pozáruční servis v hodnotě 16100.-kc bez DPH. Tento návrh ze strany prodejce jsem radikálně odmítl. Zboží si převzali v absolutně nepoškozeném stavu. Na to mám svědka a protokol. Po mé výhružné zprávě o předání ČOI. Jsem dostal nabídku bezplatné opravy,se kterou jsem souhlasil. Nedostalo se mi jasné odpovědi. zda výměna bude zahrnuta do reklamace. Můj dotaz je . Zda se v tomto případě prodlužuje třicetidenní lhůta na vyřízení reklamace. Z důvodu zastavení a čekání na můj souhlas. Zhruba dva dny. Jinou nabídku jsem nedostal. Nezbylo než souhlasit. Zákon v tomto případě hovoří o plné odpovědnosti prodejce . Na to prodejce také nereagoval. K produktu jsem zcela upřímně ztratil jakoukoliv důvěru. Jak pokračovat v případě opětovného zamítnutí reklamace a setrvání problémů.Je možnost odstoupení od smlouvy, případně výměna za nový kus.
Vážený pane, k Vašim dotazům sděluji následující:
a) Pokud by stávající výměna grafické karty neměla být zahrnuta do reklamačního řízení, pak by Vám dle ustanovení § 15 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění (které lze najít například na stránkách www.zakonyprolidi.cz), měl prodávající vydat písemné potvrzení o převzetí objednávky. Jestliže tak prodávající neučinil, měla by být vada grafické karty řešena v rámci reklamačního řízení, což také znamená, že se Vám zákonná lhůta pro uplatnění práva z vady prodlužuje dle ustanovení § 1922 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, o dobu, po kterou jste nemohl vadný předmět užívat, tj. o dobu reklamace. Reklamace pak musí být dle ustanovení § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Protože zákonem stanovenou lhůtu k vyřízení reklamace nelze prodloužit jednostranným rozhodnutím prodávajícího, měl by Vás prodávající v případě, kdy by hodlal využít prodloužení lhůty například pro "neposkytnutí součinnosti" v souvislosti s původním návrhem placené opravy, o délce prodloužení v každém případě minimálně informovat, jinak by mu nárok na prodloužení lhůty nevznikl.
b) Problematiku opakovaných vad řeší ustanovení § 2169 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Zde se uvádí, že právo na dodání nové věci nebo výměnu součásti má kupující i v případě odstranitelné vady, pokud nemůže věc řádně užívat pro opakovaný výskyt vady po opravě nebo pro větší počet vad. V takovém případě má kupující i právo od smlouvy odstoupit. Toto ustanovení zákona následně zpřesnily soudy výkladem, že za opakované vyskytnutí vady po opravě se považuje třetí vyskytnutí stejné vady po dvou předchozích opravách. Zda by toto ustanovení občanského zákoníku šlo využít v případě, kdy by se stejné problémy PC sestavy projevily i po výměně grafické karty, nelze v současnosti posoudit, neboť podstatnou roli bude hrát písemné vyjádření prodávajícího o způsobu vyřízení stávající reklamace.